Rady pre rodičov

Vážení rodičia, učitelia, milí žiaci,

nečakaná situácia okolo pandémie ovplyvnila každého z nás po svojom. Deti preventívne prestali navštevovať školské zariadenia, niektorí rodičia ostali doma. Každodenný život sa postupne premenil na stav, ktorý môže mnohým pripomínať prázdniny. Nenechajte sa však zmiasť, dodržiavanie nového dočasného režimu je dôležitejšie a vyžaduje viac disciplíny, ako počas bežných pracovných a školských dni na aké sme všetci zvyknutí, preto rozumieme, že sa mnohí z nás môžu stretnúť s pocitom, že to nezvládajú. S odstupom času sa neistota z budúceho vývoja a všednosť času stráveného doma môžu zdať náročné. Úzkosť z novej situácie je prirodzená. Rodičia sú však vzorom správania pre svoje deti, preto netreba strácať hlavu! Tak ako počas bežného vyučovania, aj počas tohto obdobia je deťom, rodičom, ale aj učiteľom k dispozícii školská psychologička, Mgr. Mária Semanová, ktorá Vám aj touto formou prináša niekoľko praktických rád, ako ľahšie zvládnuť momentálnu situáciu.

sledujte informácie z vierohodných zdrojov – avšak dbajte nato aby Vás tieto informácie príliš nezahltili.

dodržujte opatrenia a vysvetlite ich deťom – deti citlivo vnímajú, čo sa okolo nich deje. Oboznámte deti s tým, čo môžeme urobiť preto, aby sme vírus nedostali. Dodávate deťom pocit bezpečia a istoty? Rozhovor s dieťaťom ukončíme pozitívne a overíme si, či porozumelo všetkému.

sústreďme sa na prítomnosť – pokúsme sa nezamýšľať ako dlho táto situácia potrvá. Žime v prítomností, myšlienky a uvažovanie budúcnosti nás môžu zbytočne zaťažovať a stresovať.

vytvorte si režim – nesmieme zabudnúť na to, že aj keď vyučovanie neprebieha v škole, stále však prebieha! Fungovanie bez mantinelov sa ľahko môže stať bezcieľnym otáľaním a leňošením. Aby deti boli menej podráždené, neodvykli si od povinností, je potrebné vytvoriť pravidelný program. Deň vopred sa dohodnite, čo Vás čaká, kedy budete vstávať, ako dlho sa potrebujete učiť, aké hry chcete hrať a podobne.

škola hrou – vyučovanie síce neprebieha v škole, ale školu si môžete urobiť doma! Rodičia sa s deťmi môžu zahrať na žiakov a učiteľov, prípadne si tieto role medzi sebou môžu vymeniť. Zahrajte si s deťmi jednoduchý vedomostný kvíz. Kto získa viac bodov? Prečo si biológiu nezopakovať na prechádzke v prírode?

vyhláste súťaž, zadajte úlohy – potrebujete čas na dokončenie pracovných úloh? Dajte prácu aj deťom! Vymyslíte súťaž, ktorú budete hodnotiť. Nesmie chýbať atraktívna odmena. Deťom rozdeľte úlohy podľa toho, k čomu inklinujú a čo je v domácnosti potrebné (utrieť prach, umyť umývadlo, povysávať, …).

zapojte deti do bežnej činnosti a urobte z nich zábavu – uvarte spolu obed, pustite si k tomu obľúbenú hudbu. Zahájte spoločné upratovanie, za dobre vykonanú prácu sa potom odmeňte.

urobte to, čo ste odkladali – dlho sa snažíte prehliadať tú kopu starého oblečenia, nepretriedených fotiek, alebo papierov? Prečo sa do toho spolu s deťmi nepustiť?

využívajte moderné technológie – to, že svojich priateľov a rodinu momentálne nevídate pravidelne neznamená, že sa musíte odcudziť. Využívajte moderné výdobytky doby a so známymi „sa stretávajte“ online.

relaxujte – konečne je na to čas. Čas strávený s rodinou a deťmi je vzácnosťou a Vy ste ho teraz získali. Isteže, nedá sa nič nerobiť celý deň, ale hodinka oddychu je na nezaplatenie.

športujte – dá sa to aj doma! Môžete si zatancovať, dať si klasický tréning celého tela – drepy, kľuky, brušáky. Ak bývate v dome, vyjdite si na záhradu kopať loptu, hádzať si frisbee. Ak záhradu nemáte, nájdite si na internete videá, ako cvičiť doma. Stačí si len vybrať! Šport a cvičenie uvoľňujú v tele hormóny šťastia, cvičenie navyše pomáha aj našej fyzickej stránke a celkovému zdraviu.

vyrazte von – nie, nie medzi ľudí, ale na čerstvý vzduch, do prírody, do parku, do lesa. Užívajte krásy prírody, ale aj samotu. Pobyt na vzduchu a slniečku ocení nielen Vaša imunita, ale aj psychické a fyzické zdravie.

hrajte sa hry – hru prispôsobte veku a záujmom dieťaťa. Hry rozvíjajú osobnosť, predstavivosť, sústredenosť, slovnú zásobu, … Pamätáte sa, ako ste sa hrali, keď tu ešte neboli smartfóny, počítače, alebo televízory?

odmena na konci dňa – na záver dňa si doprajme odmenu, či už vo forme objatia, pochvaly, malej maškrty za to, čo sa nám v danom dni podarilo a s úsmevom poďme do ďalšieho dňa.

 

Buďme trpezliví a zodpovední, domáce vyučovanie prinesie aj pozitíva. Deti sa učia zodpovednosti, plánovaniu, schopnosti spoľahnúť sa sám na seba, nadobúdať nové zručnosti a skúsenosti, ktoré neskôr využijú napríklad na strednej škole.

 

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom zvládania momentálnej situácie, pri riešení školských problémov, problémov súvisiacich s psychickým prežívaním, neváhajte kontaktovať našu školskú psychologičku prostredníctvom mailu na adrese: m.semanova6@gmail.com , taktiež máte možnosť využiť poradenstvo príslušného CPPPaP formou mailu na adrese: gracova.centrum@gmail.com .

Vypracovala : Mgr. Mária Semanová, školský psychológ

Posted in Aktuálne.