Zameranie školy

1. Pedagogický princíp školy

Školský vzdelávací program má žiakom pomôcť utvárať a rozvíjať kľúčové kompetencie a poskytnúť spoľahlivý základ všeobecného vzdelania zameraného predovšetkým na situácie blízke bežnému životu a praktické činnosti. Náš program je orientovaný na komunikáciu a získavanie informácií, rozvoj schopností v oblasti IKT, jazykových znalostí, environmentálnu výchovu, dopravnú výchovu a športovú prípravu. Snažíme sa poskytovať základné vzdelanie, výchovu a prípravu žiakov na ďalšie štúdium a prax.

Pedagógovia školy sa snažia vytvárať priaznivé podmienky pre slobodný a tvorivý prejav detí, rozvíjať ich talent a schopnosti, osvojovať si základné komunikačné, pohybové a sociálne zručnosti: Dôraz kladieme na vytváranie pozitívnej pracovnej atmosféry a prežívanie pocitu úspechu.

Program je orientovaný na žiaka, rešpektujú sa jeho osobné možnosti a individuálne potreby. Umožňuje efektívnu profesionálnu a premyslenú prácu učiteľa. Má všetkým v škole vytvoriť zázemie, ktoré rozvíja tvorivosť a súčasne rešpektuje individuálne možnosti. Má vybaviť každého žiaka všetkým potrebným pre úspešný a pokojný život.

Pri zameraní školy vychádzame z aktuálnych potrieb spoločnosti a podmienok školy.

Stupeň vzdelania

Po ukončení štvrtého ročníka ISCED 1

Po ukončení deviateho ročníka ISCED 2

Profil absolventa

Absolvent našej školy by mal svojím vystupovaním robiť dobré meno škole, byť schopný vytvárať dobré medziľudské vzťahy, byť schopný hodnotiť svoju úlohu v škole, v rodine a v spoločnosti, byť schopný starať sa o svoje fyzické i psychické zdravie, vedieť uzatvárať kompromisy, byť schopný vyhľadávať, hodnotiť a využívať pri učení rôzne zdroje informácií, osvojiť si metódy štúdia a práce s informáciami, poznať metódy prírodných vied (hypotéza, experiment, analýza) a diskutovať o prírodovedných otázkach, mať schopnosť presadzovať ekologické prístupy pri riešení problémov, dobre ovládať slovenský jazyk a sám sa starať o kultúru svojho písomného a ústneho vyjadrovania, ovládať dva svetové jazyky, mať schopnosť vnímať umenie, snažiť sa porozumieť mu a chrániť umelecké prejavy, vedieť rozvíjať a zvyšovať svoju telesnú aktivitu, byť si vedomý svojich kvalít, byť pripravený uplatniť sa v zamestnaní a byť zodpovedný za svoj život.

Naše priority:

• dobré vzťahy a tímová spolupráca,
  • samostatní a tvoriví učitelia, flexibilný pedagogický zbor,
  • využívanie aktivizujúcich metód a foriem vo vyučovaní,
  • využívanie skúseností z IKT vo vyučovaní všetkých predmetov,
  • ekologická a environmentálna výchova, šetrenie majetku, dbanie o areál a okolie školy,
  • spolupráca s MŠ, ZŠ, SŠ, spoločenskými a športovými organizáciami v meste

Škola ponúka

• rozvíjanie prosociálneho myslenia, konania, správania,
  • intenzívnu výučbu cudzích jazykov: anglického a nemeckého jazyka,
  • prácu s počítačom a internetom od 3. ročníka,
  • individuálny prístup k individuálne začleneným žiakom (aj nadaných v bežných triedach) a

žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,

• aplikáciu informačno – komunikačných technológií vo vyučovacom procese,
  • školský klub detí pre žiakov 1. – 5. ročníka (6:00–17:00 hod.)
  • od 5.ročníka triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov,
  • vyučovanie telesnej výchovy vo viacúčelovej športovej hale.

V oblasti mimo vyučovacích aktivít rozvíjame talent a záujmy žiakov prostredníctvom širokej škály krúžkov, kurzov, zapájaním žiakov do vedomostných súťaží, súťaží zručností, olympiád a mimoškolských aktivít.