Delfíny pre Vilka

Vážení rodičia,
v mene školského parlamentu by sme Vás radi oslovili s prosbou o pomoc nášmu spolužiakovi Vilkovi, ktorý bojuje s ťažkou chorobou. Chceli by sme mu pomôcť so splnením jeho veľkého sna – absolvovanie delfínoterapie. Pomôcť mu môžeme v rámci poukázania 2% zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby za rok 2018. V prípade ak sa rozhodnete venovať 2% z dane Vilkovi je potrebné predložiť kópiu tlačiva, kde bude napísané v pravom hornom rohu „pre Vilka“, koordinátorovi školského parlamentu – p. učiteľkám Kušnírovej, Vaskovej, Tkáčovej.
Viac informácií o Vilkovom sne.

  • Vilko sa narodil vo februári 2009, pár dní po termíne. Po prvých vyšetreniach nám oznámili, že má v hlavičke cystu. Po prepustení sme absolvovali kolotoč vyšetrení. Navštevovali sme rôznych odborných lekárov. Napriek tomu sa ďalšie poškodenia nepotvrdili. Vilkova diagnóza sa nazýva detská mozgová obrna – postihnutá je ľavá polovica tela. Cvičili sme reflexnú terapiu od 4 mesiacoch vo Fyziatricko-rehabilitačnom oddelení v Šaci. Neubránili sme sa ani slzám doma, ako aj v nemocnici.
  • Keďže som o tejto diagnóze nikdy nepočula, začala som študovať o spomínanej chorobe. Ide o narušenie nervovej a svalovej sústavy. Horná končatina je prevažne viac postihnutá ako dolná. Dominantné je postihnutie v oblasti motoriky. Deti majú ťažkosti s vizuálno-motorickou koordináciou. Po zistení DMO sme začali náš nekonečný kolotoč s rehabilitáciami a kúpeľnými pobytmi v Kováčovej, ktorú sme doteraz navštívili osemkrát. Ambulantne dvakrát do roka rehabilitujeme v Novej nemocnici v Košiciach a pred rokom sme  začali absolvovať aj rehabilitačnú nemocnicu TETIS v Dunajskej Lužnej trikrát do roka.
  • Minulý rok Vilko absolvoval v Brne náročnú operáciu ľavej nohy, ktorú mu operovali na štyroch miestach na chodidle. Na budúci rok nás čaká ďalšia komplikovaná operácia. V lete 2018 sme boli na dovolenke v Egypte . Jeho snom bolo a ešte stále je plávať s delfínmi. Tak sme mu jeho sen splnili. Po vystúpení sme ostali na plávaní s týmito prekrásnymi stvoreniami. Veľmi som sa bála, či to Vilko zvládne. Jeho ruka  ho nepočúvala tak ako mala, a tak som nevedela, či sa udrží vôbec plutvy. Keď skočil do bazéna, všetky obavy boli preč . Sama som tomu nemohla uveriť. Delfín vycítil jeho slabosť (neuveriteľné), čakal, kým sa  pripraví a keď si bol istý tak šli spoločne vpred. Delfín ho pridržiaval spodnou plutvou, aby nespadol. Bolo to neuveriteľne dojímavé, zároveň, aký bol Vilko šťastný ( ešte som ho šťastnejšieho nevidela ).
  • Keď sme sa vrátili, začala som zisťovať stále viac o  delfinoterapii. V októbri 2018 sme nastúpili na  kúpeľnú liečbu do Kováč Na našej chodbe bol chlapček Lacko (12) autista. Po rozhovore s jeho ockom, som sa dozvedela, že Lacko nerozprával a tak v šiestich rokoch začali chodiť na delfinoterapiu na Ukrajinu do mesta Odessa. Lackovi delfíny pomohli a naučili ho rozprávať, neskutočné.  Čím viac sa o delfínoch a delfinoterapiach dozvedám, tým väčšia túžba je tieto terapie s Vilkom absolvovať.
  • Viem, že túto chorobu nedokážem vyliečiť, no robím a budem robiť všetko preto, aby sme úspešne bojovali ď Budem stále skúšať nové metódy, aj keď je to finančne veľmi náročné. Delfinoterapia v Odesse stojí 3000 eur. Je to dosť vysoká položka, no čo by sme neurobili pre naše deti. Dali by sme im všetko na svete. Aby sa Vilkov zdravotný stav neustále zlepšoval, potrebujeme neustále rehabilitovať a to budeme robiť aj naďalej.

 

Posted in Aktuálne.